Coraz większa część społeczeństwa zauważa znaczącą zależność między zdrowiem i samopoczuciem, a sposobem żywienia. Dostarczane do organizmu pożywienie ma za zadanie dostarczać człowiekowi energii niezbędnej do życia, ale też dodatkowych substancji, których zadaniem jest utrzymywanie zdrowia fizycznego oraz psychicznego w dobrej kondycji. Szczególną grupą produktów spożywczych, które uznawane są za najzdrowsze oraz wyróżniające się działaniem funkcjonalnym dla ustroju są superfoods.

Superfoods, czyli superżywność to produkty bogate w witaminy, sole mineralne, a także prozdrowotne związki chemiczne, dzięki czemu ich przyjmowanie pomaga zwalczać dysfunkcje w organizmie, a także zapobiegać rozwojowi chorób. Czym są superfoods? Jakie są rodzaje superżywności? 

Co to jest superżywność? 

Superfoods to termin, który z pewnością bliski jest osobom interesującym się zdrowym stylem życia oraz prawidłową dietą. Superżywność, zgodnie z najnowszą wiedzą jest grupą produktów, które wykazują pozytywny i korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. To żywność o naturalnie wysokich wartościach odżywczych, dzięki czemu jej regularne dostarczanie do ustroju ma na niego prozdrowotny wpływ. 

Superfoods powinny charakteryzować się przede wszystkim bardzo wysoką zawartością składników mineralnych, witamin, antyoksydantów oraz związków chemicznych, które są niezbędne do prawidłowego działania całego organizmu człowieka. Dodatkowo, ich pochodzenie powinno być całkowicie naturalne, a spożywanie – nie doprowadzać do negatywnego wpływu na zdrowie. Najczęściej mianem superżywności określane są wyjątkowe owoce, warzywa, pestki, a także zioła i soki. Głównym celem wprowadzenia tej grupy spożywczej w tego typu produkty jest wzbogacenie codziennej diety o składniki odżywcze, które w niej nie występują.

Rodzaje superfoods

Superżywność to produkty spożywcze, które pochodzą z różnych rejonów świata. Najczęściej należą do ich warzywa, owoce, zioła oraz pestki, których działanie zostało udowodnione badaniami naukowymi. Ich włączenie do codziennej diety ma holistyczny wpływ na pracę i funkcjonowanie całego organizmu, a ich najważniejszym działaniem jest potencjał przeciwnowotworowy, przeciwstarzeniowy oraz hamujący rozwój chorób cywilizacyjnych. Jakie są rodzaje superfoods?

Ashwagandha – na co pomaga?

Ashwagandha jest rośliną, która w naturalnych warunkach porasta tereny ulokowane w strefie subtropikalnej. Krzew znany jest również pod innymi nazwami, jak witania ospała czy żeń-szeń, a jej popularność związana jest z korzystaniem z ashwagandhy w medycynie indyjskiej.

Ashwagandha jest wyjątkowym superfoods, które należy do grupy roślin o działaniu adaptogennym. Oznacza to, że jej przyjmowanie przede wszystkim minimalizuje skutki nadmiernej ekspozycji na stres, która jest groźna dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Substancja wprowadzona do diety wykazuje pozytywny wpływ na układ nerwowy, czego efektem jest wprowadzenie ustroju w stan relaksacji i odprężenia. Dodatkowo, ashwagandha bardzo często stosowana jest w stanie obniżenia libido oraz zaburzeń płodności u mężczyzn.

Jak działa chlorella?

Chlorella jest popularną nazwą algi zielonej słodkowodnej, która naturalnie znajduje się w zbiornikach wodnych na Dalekim Wschodzie. To superfoods, które wyróżnia się intensywnie zielonym kolorem oraz licznymi własciwościami leczniczymi. Jej najbardziej wartościowym składnikiem jest chlorofil, który jest naukową nazwą zielonego barwnika wybarwiającego roślinę. Barwnik jest substancją, która obfituje w witaminy, aminokwasy, cukry oraz kwasy nukleinowe, które prowadzą do usprawnienia pracy organizmu człowieka.

Chlorella jest zaliczana do grupy superżywności, ze względu na swoje działanie. Jej wprowadzenie do diety pozwala uzyskać efekt antyoksydacji ustroju, dzięki czemu dochodzi do zwalczania wolnych rodników, odpowiedzialnych za rozwój chorób nowotworowych oraz starzenia się organizmu. Chlorella poprawia również pracę układu odpornościowego, dzięki stymulowaniu organizmu do wzmożonej produkcji białym krwinek w momencie wnikania do organizmu wirusów lub bakterii. 

Na co wpływa spirulina?

Spirulina, podobnie do chlorelii, z botanicznego punktu widzenia jest algą. Charakteryzuje się ciemno turkusowym wybarwieniem, a także dobrymi zdolnościami adaptacyjnymi, dzięki czemu doskonale przystosowuje się do obecnych warunków środowiskowych. Spirulina jest superfoods, które dostępne jest w formie tabletek lub proszku, dzięki czemu jej włączenie do diety jest niezwykle proste.

Spirulina jest superżywnoscią o licznych właściwościach, które wpływają na organizm ludzki na wielu płaszczyznach. Roślina niezależnie od formy jest źródłem cennych witamin, antyoksydantów oraz łatwo przyswajalnego białka, które jest niezbędne w prawidłowej diecie. Spirulina wykazuje również zdolność do regulowania poziomu glukozy oraz cholesterolu we krwi, dzięki czemu zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, jakimi są miażdżyca, cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo, spirulina pozytywnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci, a także prowadzi do poprawy samopoczucia i ogólnej jakości życia.

 

Bibliografia:

„Dr Food. Dla mózgu, psyche i nerwów ze stali” Bernhard Hobelsberger

 „Superfood czyli jak leczyć się jedzeniem” Sophie Manolas

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *