Szacuje się, że nawet połowa ludności na świecie ma problemy ze snem. Są to często osoby starsze, ale bezsenność jest też zaburzeniem dotykającym młodych ludzi. Dolegliwość ta wpływa destrukcyjnie na zdrowie człowieka, jak i jego codzienne funkcjonowanie. Niewystarczająca ilość snu utrudnia logiczne myślenie, pogarsza koncentrację, a także skutkuje złym samopoczuciem. Sposobów walki z bezcennością jest wiele. Niektórym wystarcza zmiana trybu życia, a inni sięgają po preparaty na bezsenność.
Czym jest bezsenność?
Bezsenność jest to zaburzenie polegające na trudnościach z zasypianiem, budzeniem się w trakcie snu, wczesnym wybudzaniem czy też złą jego jakością. Niewyspanie się niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji. Człowiek czuje się drażliwy, zmęczony, a ponadto zwiększa się jego podatność na choroby. Bezsenność jest współcześnie uznawana za poważną chorobę, która niekiedy specjalistycznego leczenia. Najczęściej dzieli się ją na:
- bezsenność pierwotną- pojawia się niespodziewanie, bez widocznej przyczyny,
- bezsenność wtórną- wywołana przez schorzenie czy też inne czynniki.
Kolejny podział dokonany jest ze względu na czas trwania objawów tego zaburzenia. Wymienia się:
- bezsenność krótkotrwałą- wywołana konkretnym czynnikiem i trwająca do 3 miesięcy,
- bezsenność przewlekłą- będąca następstwem choroby albo działania czynników utrwalających. Utrzymuje się powyżej 3 miesięcy,
- bezsenność przygodną- trwająca do kilku dni.
Aby zdiagnozować bezsenność, zaburzenie to musi występować co najmniej przez miesiąc, 3-4 razy w tygodniu.
Przyczyny i objawy bezsenności
Jeśli chodzi o objawy bezsenności, według kryteriów diagnostycznych International Classification of Sleep Disorders i Research Diagnostic Criteria for Insomnia, lekarz diagnozuje u pacjenta bezsenność, jeśli:
- pojawiają się u niego problemy z zasypianiem czy też utrzymaniem ciągłości snu,
- dochodzi do zbyt wczesnych wybudzeń,
- sen nie przynosi wystarczającej regeneracji organizmu.
Oprócz tego można też wyróżnić pewne objawy kliniczne, które towarzyszą temu zjawisku. Należy do nich:
- zaburzenia nastroju,
- senność w ciągu dnia,
- drażliwość,
- zmęczenie,
- problemy z koncentracją,
- trudności z pamięcią,
- zły nastrój,
- spadek energii,
- brak motywacji,
- ciągłe napięcie emocjonalne,
- zaburzenie funkcjonowania społecznego czy zawodowego,
- nawracające bóle głowy,
- dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego,
- częste popełnianie błędów w zakresie wykonywanych czynności.
Jeżeli mowa przyczynach, można wyróżnić bezsenność wtórną i pierwotną. Bezsenność wtórna wynika z pewnych schorzeń psychicznych lub somatycznych. Najczęściej mowa tutaj o: zaburzeniach lękowych, schizofrenii, depresji, uszkodzeniu układu nerwowego, przewlekłym bólu, chorobach tarczycy lub schorzeniach układu krążenia. Zaburzenia snu są też niekiedy wynikiem przyjmowania preparatów przeciwdepresyjnych czy przeciwpadaczkowych. Bezsenność pierwotna to osobne zaburzenie, którego przyczyną mogą być:
- silny stres,
- kłopoty i trudne przeżycia,
- złe nawyki zakłócające higienę snu.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pewne codzienne nawyki wpływają negatywnie na higienę snu. Szkodą mu zwłaszcza: spożywanie posiłku tuż przed snem, niska aktywność w ciągu dnia, spędzanie dużej ilości czasu w łóżku, drzemki w ciągu dnia, aktywność w godzinach wieczornych i nocnych, nieregularne godziny snu.
Radzenie sobie z bezsennością
Istnieje wiele sposobów na to, aby poradzić sobie z tym przykrym problemem. Jeśli źródłem bezsenności nie są choroby, w pierwszej kolejności warto rozważyć zastosowanie pewnych technik relaksacyjnych. Dobrym rozwiązaniem jest też sięgnięcie po kapsułki Good Sleep na sen. Produkt ten pomoże uporać się z odczuwanym stresem, który może być głównym winowajcą bezsenności. Warto też zmienić swój codzienny tryb życia. Snu nie sprzyjają ogromny nakład obowiązków, nieustanna presja i częste zmiany w życiu. Przed pójściem spać zalecana jest także zrównoważona aktywność fizyczna, może być to na przykład spacer z psem. Dotlenienie organizmu sprawi, że sen będzie dłuższy i głębszy. W przypadku długotrwałej bezsenności dobrym krokiem jest także zmiana diety. Najlepiej sięgać po węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, a więc te, które będą trawione powoli. Jest to między innymi brązowy ryż, makaron z pełnej mąki, ciemne pieczywo z pełnego ziarna i warzywa. Nie poleca się natomiast spożywać produktów wysokobiałkowych. Posiłek spożywany przed snem powinien być lekki i łagodny.
Jak zapobiegać bezsenności ?
Aby zapobiegać bezsenności, należy zadbać o właściwą higienę snu. Uwzględnia ona przede wszystkim:
- ograniczenie czy też eliminację drzemek w ciągu dnia,
- unikanie dużych i ciężkostrawnych posiłków, jak i sporej ilości wody przed snem,
- rezygnacja z kofeiny, nikotyny i alkoholu na 6 godzin przed planowanym pójściem spać,
- wstawanie i kładzenie się spać o tej samej porze,
- zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia,
- dostosowanie sypialni do snu (wyłączenie wszelkich urządzeń, przewietrzenie pomieszczenia, zasłonięcie żaluzji),
- stosowanie technik relaksacyjnych (np. kąpiele z olejkami eterycznymi).
Bezsenność to bardzo poważna choroba cywilizacyjna. Na całe szczęście, można z nią skutecznie walczyć. Pomoże w tym przede wszystkim zmiana trybu życia, jak i suplementy na bezsenność.