Jogurt naturalny należy do najpopularniejszych produktów mleczarskich- powstaje w wyniku samoczynnie zachodzącej fermentacji mlekowej. Proces ten można podzielić na lipolizę tłuszczu, a także hydrolizę białek. W jogurtach, które są odpowiednio przygotowane można też liczyć na występowanie probiotyków, a więc specjalnych szczepów bakterii kwasu mlekowego, które mają pozytywny wpływ na ludzki organizm. Czy jednak rzeczywiście jogurty są tak dobre dla naszego zdrowia i czy warto je umieszczać w swoich codziennych jadłospisach? 

Czy naturalny jogurt wpływa na zdrowie jelit? 

Faktycznie, jogurty naturalne są uważane za produkty zdrowe i rekomendowane do regularnego spożycia. Dzieje się tak przynajmniej z kilku względów.

Witaminy oraz inne substancje odżywcze 

W składzie jogurtu naturalnego znajdziemy wapń, fosfor, wiele cennych witamin, naturalnych tłuszczy oraz węglowodanów. Jest to nieocenione źródło białka, po które sięgają nawet osoby intensywnie trenujące, u których zapotrzebowanie na białko jest większe. Jogurt naturalny zawiera szereg potrzebnych aminokwasów oraz sporą dawkę witaminy B oraz kwasu foliowego. Jest to więc produkt zdrowy, bogaty w wartościowe substancje, a także (w swojej naturalnej, podstawowej formie) także niskokaloryczny, smaczny i lekkostrawny. Takie produkty jak jogurty naturalne będą też odpowiednie dla diety dzieci oraz młodzieży gdyż są bogate w wapń- budulec kości.

Wpływ na układ pokarmowy 

Zawartość witamin i minerałów ma pozytywny wpływ na cały organizm, istotne jest jednak także to, w jaki sposób jogurty mogą wpływać na układ pokarmowy, a w szczególności na jelita. Zawarte w jogurcie naturalnym bakterie probiotyczne to Lactobacillus casei i Lactobacillus acidophilus. Pozwalają one utrzymywać prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i regulować jego pracę. Pozwalają pozbyć się wzdęć, gazów, a także wspierają rozwój naturalnej flory bakteryjnej jelit. Pomagają podnosić odporność organizmu. Jogurt naturalny oraz zawarte w nim naturalne probiotyki mają też pozytywny wpływ na pracę jelita grubego niwelując pojawiające się uczucie dyskomfortu w podbrzuszu. Zastanawiając się więc, na co pomaga jogurt naturalny- można tak naprawdę wymienić długą listę aspektów funkcjonowania ludzkiego organizmu, na które może mieć pozytywny wpływ. 

jogurt naturalny działanie

A jaki jogurt na jelita będzie najlepszy? 

Wiele osób wprowadza większą ilość jogurtów naturalnych do swojej diety właśnie po to, aby wyregulować trawienie, przyspieszyć metabolizm i zadbać o poprawne funkcjonowanie swojego układu pokarmowego. Jogurty o najlepszych właściwościach prozdrowotnych to produkty, które mają jak najmniej dodatków i ulepszaczy. Najlepiej, aby taki jogurt faktycznie posiadał w swoim składzie bakterie probiotyczne wytworzone w naturalnym procesie fermentacji. Warto zwrócić uwagę, aby rzeczywiście był to jogurt, a nie deser mleczny- te posiadają zazwyczaj sporą dawkę cukru, a zdarzają się również barwniki, sztuczne aromaty oraz substancje mające na celu ulepszenie smaku finalnego produktu. Jogurt probiotyczny musi zawierać szczepy kwasu mlekowego. Aby rzeczywiście miał właściwości prozdrowotne musi posiadać około miliona żywych kultur bakterii na mililitr jogurtu. Dobry jogurt posiada informację o tym, jakie szczepy bakterii ma w swoim składzie- tylko niektóre mają działanie probiotyczne. 

Czy jogurt naturalny może zaszkodzić? 

Dobrej jakości jogurty naturalne mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Jednakże zalecany jest też umiar w ich spożywaniu. Optymalna ilością będzie około 300 g dziennie, gdzie przekroczenie tej normy o 100 g to już zbyt duża jego ilość. W jogurcie naturalnym znajduje się bowiem kazeina – główne białko, które jest tolerowane przez układ pokarmowy, ale w dużej ilości może wywołać kłopoty trawienne, bóle brzucha czy też stany zapalne jelit. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *