Problemy ze stawami mogą mieć różne podłoże. Najczęściej odpowiada za to siedzący tryb życia, znaczące ograniczenie aktywności fizycznej, a także zła dieta. Bolące stawy zazwyczaj zaczynają objawiać się wraz z wiekiem. Wdrożenie odpowiedniej profilaktyki pozwoli na ich całkowite wyeliminowanie. Równolegle występuje bardzo dużo sposobów umożliwiających złagodzenie dolegliwości bólowych, a także pozwalających na przywrócenie ich dawnej sprawności. Ból stanowi sygnał alarmowy, który motywuje do działania. Jednocześnie powinien być momentem wprowadzenia zmian w swoich nawykach, począwszy od zwiększonej aktywności, poprzez inną dietę, aż po regularne stosowanie środków, które korzystnie wpływają na stawy. 

Maści i żele na ból stawów 

Bardzo dużą popularnością cieszą się środki stosowane zewnętrzne, czyli maści i żele. W przeciwieństwie do tabletek nie posiadają negatywnego wpływu na organizm, m.in. na układ pokarmowy. Dodatkowo charakteryzują się szybkim działaniem. Ich działanie uzależnione jest od posiadanych substancji czynnych, które charakteryzują się działaniem o charakterze przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Ponadto w zależności od dobranego specyfiku mogą rozgrzewać albo chłodzić dane miejsce. Chłodzące żele lub maści polecane są w przypadku powstawaniu obrzęków i urazów. Z kolei maści rozgrzewające działają drażniąc na zakończenia nerwowe i w rezultacie rozszerzają się naczynia krwionośne. Lepsze ukrwienie umożliwia zmniejszenie stanu zapalnego, a także bólu. Zarówno żel jak i maść na bolące stawy powinny być systematycznie nanoszone, aż do momentu odczucia radykalnej poprawy.

Suplementy na ból stawów

ból stawów Regularne przyjmowanie suplementów jest bardzo ważnym elementem profilaktyki i leczenia chorób układu ruchu. Na kondycję stawów bardzo duże znaczenie posiada pożywienie złożone z dużej ilości białka, ponieważ białko jest głównym budulcem chrząstki odpowiedzialnej za ochronę stawów. Szczególnie te pochodzenia roślinnego. Wybierając suplementy na bolące stawy należy sugerować się obecnością chondroityny w składzie, która stanowi jeden z głównych składników chrząstki stawowej. Uczestniczy w produkcji proteoglikanów, które umożliwiają wytworzenie mazi pozakomórkowej, która chroni stawy przed działaniem czynników zewnętrznych. Chondronityna charakteryzuje się łatwą wchłanialnością, a także umożliwia szybszą regenerację, działa ochronnie i przeciwbólowo. Dobry suplement na ból stawów łączy w sobie chondroitynę i glukozaminę, czyli aminocukier dostępny w tych specyfikach jako chlorowodorek lub siarczan glukozaminy. Systematyczne przyjmowanie pozwala na wzmocnienie i zregenerowanie stawów, które zostały zmienione przez chorobę. Ponadto warto także stosować kolagen, wapń i magnez. 

 

 

Plastry i okłady na bolące stawy

Inną metodą polecaną w przypadku bólu stawów jest stosowanie plastrów i okładów. W przeciwieństwie do maści nie zachodzi konieczność kilkukrotnego wcierania w bolące miejsce. Prawidłowo przytwierdzone pozostają w swojej pozycji nieustannie. Uwalnianie substancji czynnych następuje przez dłuższy czas. W zależności od rodzaju mogą być one rozgrzewające lub chłodzące. Rekomendowane są w szczególności na silny i nieustępujący ból. W sprzedaży znajdują się również okłady zimno-ciepłe, które są przeznaczone do wielorazowego użytku. Stanowią złoty środek na wiele dolegliwości. Posiadanie ich w domowej apteczce jest świetnym rozwiązaniem w przypadku wystąpienia nagłego bólu lub urazu mechanicznego, który objawia się bólem w okolicy stawów. 

Ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne

W przypadku przewlekłego bólu powyższe metody mogą być równolegle wspierane przez odpowiednie ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne, jeżeli lekarz wyrazi na to zgodę. Dostępnych jest bardzo wiele metod, np. krioterapia, hydroterapia, naświetlania laserem lub specjalnymi lampami. Możliwe jest również wykorzystanie pola magnetycznego. Opracowano cały szereg różnych metod rehabilitacji, dlatego warto udać się do wykwalifikowanego specjalisty doświadczonego w leczeniu bóli stawów. 

Jednocześnie niemożna rezygnować z innych metod, które pomogą niemalże natychmiastowo zlikwidować ból i są rekomendowane jako pierwszy sposób postępowania. Te sposoby są w rzeczywistości tańsze od prywatnie wykonywanych zabiegów, które nierzadko powinny być przeprowadzone w całej serii. Bardzo ważna jest także profilaktyka, która pozwoli w znaczącym stopniu na intensywniejszą regeneracje stawów. Kluczową rolę pełni dieta, jednak warto stosować też odpowiednie suplementy i maści na bolące stawy. Te działania umożliwiają odbudowanie chrząstki stawowej, co jest konieczne podczas wykonywania ćwiczeń angażujących okolice i same stawy. 

Należy pamiętać, że zarówno o momencie rozpoczęcia ćwiczeń jak i ich rodzaju decyduje specjalista. Samodzielne decyzje mogą skutkować nasileniem dolegliwości bólowych lub pogłębieniem kontuzji. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznej poradni leczenia bólu, która indywidualnie dobiera ćwiczenia dla danego pacjenta umożliwiające wsparcie w procesie leczenia przewlekłych bóli stawów. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *