Olejowanie włosów jest popularnym, domowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Prawidłowe i regularne wykonywanie go odżywia cebulki i strukturę włosów, a także dodaje im blasku i sprężystości. W zależności od ich kondycji będą jednak potrzebne inne kosmetyki. W tym artykule omówimy olej konopny na włosy, a także olej kokosowy i rzepakowy. Jakie są między nimi różnice i kiedy najlepiej stosować poszczególne z nich?

Olej konopny na włosy – działanie

Kosmetyczny olej konopny na włosy powstaje w wyniku tłoczenia na zimno (40°C) nasion konopi siewnej (często nazywanej potocznie konopią CBD – ze względu na główny kannabinoid w niej zawarty). Podczas użytkowania oleju konopnego warto pamiętać o tym, że ma on tendencję do jełczenia, jeśli nie jest prawidłowo przechowywany. Przed otwarciem powinien znaleźć się w suchym i chłodnym miejscu (może tam stać ok. roku). Po otwarciu przez 3 miesiące można go jeszcze przechowywać w lodówce.

Jak działa olej konopny na włosy? Ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-6 i omega-3) doskonale radzi sobie z odżywianiem przesuszonych i uszkodzonych włosów. Co ważne – przyjmuje się, że kwasów omega-6 powinno być więcej niż omega-3 (zarówno jeśli chodzi o kosmetyki, jak i pożywienie). W składzie oleju konopnego do włosów te dwa występują w proporcjach 3:1 – co jest bardzo korzystnym wynikiem.

Wiele osób ceni również konopny olej na włosy ze względu na zawartość przeciwutleniaczy (z naciskiem na witaminę E). Do tego dochodzą fitosterole, karoten, fosfolipidy i chlorofil. Ze względu na taką różnorodność i bogactwo różnych składników, kosmetyki konopne cieszą się rosnącą popularnością. Wynika to również z faktu, iż oleje konopne na włosy są jednym z najbardziej uniwersalnych produktów tego typu. Można więc je stosować w wielu sytuacjach (np. w celu wzmocnienia włosów, rozwiązania problemu ich szorstkiej faktury, ograniczenie przetłuszczania czy łupieżu).

Zobacz: https://hempking.eu/pl/olej-konopny-na-wlosy/

Jak olej kokosowy wpływa na włosy?

Olej kokosowy od dawna cieszy się dużą popularnością w zakresie pielęgnacji włosów. Jego głównymi efektami są blask, zwiększona objętość włosów oraz doskonałe nawilżenie. Dzięki temu włosy nie puszą się i wyglądają na dużo mocniejsze (takie też zresztą się stają w wyniku olejowania).

Warto pamiętać, że to nierafinowany olej kokosowy zawiera największą ilość substancji odżywczych i pożądanych związków. Dlatego też w celach kosmetycznych należy używać właśnie takiej jego odmiany. Jest on tłoczony na zimno, bez dodatku szkodliwych chemikaliów. Jeśli chodzi o skład oleju, jest on bardzo bogaty. Zawiera między innymi spore ilości witamin A, E C oraz witamin z grupy B. Do tego dochodzą takie substancje jak żelazo, potas, magnez, cynk, fosfor i wapń.

Każdy z tych składników wpływa pozytywnie na strukturę włosów. Przy długotrwałym, regularnym stosowaniu staną się one grubsze, mocniejsze, bardziej puszyste i delikatniejsze w dotyku. W jaki sposób należy stosować olej kokosowy w przypadku włosów? Najczęściej używa się go jako maski regenerującej – na pół godziny przed myciem szamponem lub zaraz po nim. Jeśli nakłada się olej po umyciu – potem należy go dokładnie spłukać wodą.

Co istotne, należy unikać nakładania oleju na skórę głowy. Jest on bowiem dość ciężki, przez co mocno osadza się na włosach, jeśli wetrze się go zbyt głęboko. W sytuacji, gdy jednak olej znajdzie się na skórze, wystarczy umyć ją dwukrotnie, aby uniknąć efektu przetłuszczonych włosów. Gdy zaś kosmetyk został nałożony przed myciem, dla wzmocnienia efektu można owinąć głowę ręcznikiem i delikatnie pomasować opuszkami skórę głowy. Pobudzi to cebulki włosów i poprawi ukrwienie, dzięki czemu włosy wchłoną więcej substancji odżywczych.

Działanie oleju rzepakowego 

Olej rzepakowy większość osób kojarzy jedynie z gotowaniem. Okazuje się jednak, że ma on bardzo wiele właściwości, z których jest w stanie zrobić użytek branża kosmetyczna. Duża zawartość kwasów tłuszczowych (omega-3, -6 i -9) oraz witamin przekłada się na działanie mocno odżywiające włosy i skórę głowy. Można wykorzystać to nawet do walki z wypadaniem włosów (wystarczy zrobić preparat z oliwą w proporcjach 1:1).

Często po olej rzepakowy sięgają też osoby, które zmagają się z problemami z łupieżem. Przynajmniej tym, który jest spowodowany nadmiernym wysuszeniem skóry głowy. Podobnie bowiem jak olej konopny do włosów, ten na bazie rzepaku również świetnie radzi sobie z poprawą nawilżenia.

Łatwo zauważyć, że ogólne działanie olejów do włosów jest często zbliżone. Mogą się one jednak różnić między sobą chociażby ciężkością, która warunkuje sposób aplikacji na włosy. Warto wspomnieć, że olejowanie nie jest zarezerwowane jedynie dla problematycznych włosów. Doskonale sprawdzą się też jako maska odżywiająca do normalnego użytkowania – nawet gdy włosy są całkiem zdrowe.

Bibliografia:

  1. Olej konopny – skąd wzięła się jego popularność?
  2. Olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany – który wybrać?

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *