Reset kofeinowy coraz bardziej wzrasta na popularności. Koncept ten jest szczególnie znany osobom, które korzystają z suplementów zawierających kofeinę w celach treningowych. Tego rodzaju produkty mogą być wykorzystywane w niemalże każdej dyscyplinie sportowej, ponieważ wyniki z jej użyciem mogą być lepsze zarówno w sportach wytrzymałościowych, jak i drużynowych. Badanie wykazują, iż wpływ suplementów zawierających kofeinę może okazać się korzystny w niemalże każdym sporcie niezależnie od specyfiki danej dyscypliny. Co ciekawe w przypadku sportów walki zawodnicy wykorzystujący ją szybciej reagowali, co jest niezwykle istotne w tej dyscyplinie. W przypadku innych sportów istotną kwestią będą właściwości tej substancji do hamowania odczuwania bólu. Wspomaganie się kofeiną jest całkowicie legalne i sportowcy chętnie korzystają z tej możliwości. Z tego względu nie dziwi, że coraz modniejsze staje się odstawienie kofeiny na tydzień lub dwa w celu zwiększenia wpływu tego składnika na organizm. Sportowcy liczą przede wszystkim na dłużej utrzymujący się efekt działania kofeiny na organizm. 

Na czym polega reset kofeinowy?

Polega on przede wszystkim na zahamowaniu uczucia zmęczenia. Dzięki któremu wyniki uzyskane przez nich powinny być jeszcze lepsze. Skutki działania kofeiny u osób, które stosują kofeinę jedynie od czasu do czasu, są znacznie mocniej odczuwalne. Badania udowadniają, że u osób tych widoczne są takie objawy, jak nieznaczne podwyższenie ciśnienia, czy znaczne podwyższenie poziomu kwasu mlekowego. Kofeina jest spożywana w różnej formie. Może to być jedno espresso przed treningiem, ale najczęściej sportowcy decydują się na suplementację. Aby działanie tego rodzaju suplementu było najbardziej efektywne, osoby trenujące najczęściej decydują się na kofeinę 60-90 minut przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać o stosowaniu właściwych limitów, aby nie przekroczyć wspomagającej wysiłek fizyczny dawki. Nadmierna ilość tej substancji może prowadzić do tak niekorzystnych zjawisk, jak rozdrażnienie lub drżenie mięśni, co bez wątpienia nie jest pomocne w żadnym sporcie.

kofeina reset

Reset kofeinowy – czy warto go zrobić?

Wiele osób przed jego rozpoczęciem zastanawia się, kiedy reset kofeinowy będzie dobrą opcją. Jedną z podstawowych zasad jest niestosowanie resetu kofeinowego tuż przed zawodami. Badania udowadniają, że w przypadku odstawienia tego składnika wyniki w danym sporcie mogą być przez pewien okres gorsze, niż były one przed rozpoczęciem suplementacji. Warto pamiętać, że reset kofeinowy u osób, które na co dzień przyswajały ten składnik, może wywoływać w pierwszych dniach niepożądane objawy. Można do nich zaliczyć m.in. bóle głowy, pogorszenie nastroju, uczucie niepokoju, czy wyższy poziom zmęczenia. Warto o tym pamiętać podczas przygotowań do zawodu, ponieważ może to mieć wpływ na jakość przeprowadzanych treningów. Powinny się one unormować po średnio siedmiu dniach. Aby zawodnicy mogli w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje reset kofeinowy, powinni oni określić czas resetu oraz pierwsze dni powrotu do suplementacji, kiedy to efekty resetu będą najbardziej zauważalne. Badania naukowców są zróżnicowane. Te przeprowadzone przez profesora Bruno Gualanom udowadniają, że spożycie kofeiny ma rzeczywiście korzystny wpływ na wyniki osiągane przez sportowców. Nie mniej jednak osoby, które korzystały z tej substancji na co dzień, uzyskały porównywalny efekt do tych, które zdecydowały się na czasowe jej odstawienie w celu odzwyczajenia organizmu od przyjmowanej substancji. Warto również zaznaczyć, że wpływ kofeiny na funkcjonowanie organizmu może zależeć nie tyle od wielkości przyjmowanej dawki, ile od indywidualnych predyspozycji genetycznych. Niektóre osoby mają złudną nadzieję, iż zwiększenie dawki może mieć korzystny wpływ na uzyskiwanie wyniki, podczas gdy przekroczenie zalecanej dawki może prowadzić do zupełnie odmiennego skutku. Sportowcy powinni mieć na uwadze, że zdania co do skuteczności resetu kofeinowego są podzielone. Najlepiej jest samodzielnie przeanalizować korzyści i zagrożenia płynące z danego rozwiązania i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję.

Zobacz alternatywę dla kawy z kofeiną: kawy zbożowe i bezkofeinowe: https://biozdrowy.pl/pl/kawa/ 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *