Kosmetyki dziecięce nie bez powodu stanowią w sklepach osobną kategorię produktów. Ich formuły są bowiem dostosowane do wyjątkowych potrzeb maluszków, a konkretnie do ich wymagającej, wrażliwej skóry, skłonnej do podrażnień. Ponieważ skóra niemowlęcia i małego dziecka jest cieńsza niż skóra osoby dorosłej, należy traktować ją łagodniej, co oznacza konieczność dobierania kosmetyków przede wszystkim bezpiecznych dla najmłodszych. Po czym można je rozpoznać?

Skład kosmetyków dla dzieci 

Nie każdy kosmetyk dla dziecka to produkt bezpieczny. Producenci nie zawsze deklarują bowiem prawdę o swoich wyrobach na etykiecie opakowania płynu do kąpieli czy szamponu do włosów. Prawdę o tym, czy mamy do czynienia z bezpiecznym kosmetykiem dziecięcym powie nam jedynie jego skład. W dobrym preparacie nie mogą znaleźć się:

  • oleje mineralne (olej parafinowy),
  • wazelina,
  • parabeny (końcówka -paraben),
  • konserwanty (pod nazwą phenoxyetanol, diazolidinyl urea, quaternium 15, bronopol, germall czy DMDM hydantoin),
  • glikole,
  • detergenty (pod nazwą Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES),
  • silikony (dimethicone i inne z końcówką –silicone, -methicone),
  • stabilizatory (pod nazwą tetrasodium  EDTA).

Dobry kosmetyk dla dziecka nie będzie zawierał żadnej z tych substancji, zwłaszcza na początku listy składników. Zamiast nich w jego składzie powinny znaleźć się naturalne oleje roślinne, będące źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wyciągi roślinne z kwiatów, ziół i owoców, na przykład ekstrakt z aloesu, z rumianku czy z nagietka.

Badania i atesty – kosmetyki dziecięce

O tym, że mamy w rękach bezpieczny kosmetyk dziecięcy, mogą świadczyć również obecne na jego opakowaniu informacje o posiadanych certyfikatach. W przypadku produktów dla dzieci są to takie atesty jak:

  • Atest Państwowego Zakładu Higieny,
  • pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka,
  • pozytywna opinia Centrum Zdrowia Dziecka,
  • certyfikat Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. 

Atestowane kosmetyki dla dzieci przechodzą szczegółowe badania. Oceniana jest zarówno ich receptura, jak i jakość użytych składników oraz działanie. Podczas testów specjaliści sprawdzają przede wszystkim czy kosmetyk nie uczula i nie podrażnia skóry. Najsurowiej oceniana jest formuła kosmetyków dla dzieci. Dzięki temu producenci mogą wprowadzać zmiany w składach swoich produktów, co wpływa korzystnie na zwiększenie bezpieczeństwa ich stosowania u dzieci. Warto dodać, że żadna firma nie ma obowiązku zgłaszania swojego wyrobu do takiej certyfikacji. Jest to w pełni dobrowolne i świadczy jedynie o wyjątkowych staraniach producenta w dążeniu do zaoferowania klientom kosmetyku jak najlepszej jakości, czyli również najbezpieczniejszego dla maluchów. 

Przeznaczenie- kosmetyki dziecięce 

Stosowanie dedykowanych kosmetyków dla dzieci ma swój konkretny cel, mianowicie wzmocnienie delikatnej i wrażliwej skóry niemowląt i dzieci. Warto wiedzieć bowiem, że skóra małego człowieka nie jest ukształtowana tak samo, jak skóra osoby dorosłej. Poza tym, że jest od niej cieńsza – a przez to bardziej narażona na wnikanie szkodliwych substancji i podrażnienia – ma też bardzo słaby naturalny płaszcz hydrolipidowy, co oznacza, że nie jest chroniona między innymi przed przesuszeniem. Co więcej, gruczoły łojowe i potowe w skórze dziecka nie funkcjonują tak samo, jak te w skórze osoby dorosłej, stąd również konieczne jest stosowanie uwzględniających ten fakt kosmetyków. Dobre preparaty do kąpieli czy pielęgnacji dziecięcej skóry zawierają zwykle te substancje, które wzmacniają funkcje obronne naskórka, zabezpieczając go przed podrażnieniami, szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i odparzeniami. Jest to głównie cynk oraz wspomniane już oleje i inne składniki natłuszczające, ponieważ to właśnie one tworzą na skórze dodatkową warstwę ochronną. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba dorosła korzystała na co dzień z kosmetyków dziecięcych. Niekiedy jest to nawet zalecane, na przykład w przypadku szamponów do włosów. 

Zobacz także

Czy produkty mleczne bez laktozy są zdrowsze?

Top 5 suplementów dla rodziny

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *