Popękane naczynka, przesuszony naskórek, nadmiar sebum – to tylko niektóre cechy charakterystyczne dla cery problematycznej. Jak o nią dbać? W jaki sposób dobierać kosmetyki do swojego rodzaju skóry? I na jakie składniki warto zwrócić uwagę?
Skóra pełni wiele, niezwykle istotnych funkcji dla zdrowia organizmu. Stanowi bowiem barierę ochronną dla drobnoustrojów oraz szkodliwych patogenów, bierze udział w procesie termoregulacji oraz wytwarzania witaminy D3. Ponadto gładka i jednolita cera jest dużym walorem estetycznym. Dlatego też, tak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja za pomocą właściwych preparatów.
Skóra twarzy każdego dnia poddawana jest działaniu czynników zewnętrznych. Wiatr, mróz, gorące powietrze, klimatyzacja, promieniowanie UV – wszystkie mogą przyczyniać się do pogorszenia kondycji naszej cery. Istotne jest zatem, aby odpowiednio wspomagać jej regenerację oraz potrafić odczytywać jej potrzeby. Każdy rodzaj skóry wymaga innej pielęgnacji. Również kosmetyki na problemy skórne powinny być dobierane odpowiednio do dolegliwości naszej skóry. Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacja cery naczyniowej, suchej oraz mieszanej?
Sucha skóra – jak sobie z nią radzić?
Suchy naskórek może powodować dyskomfort oraz wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Zazwyczaj objawia się on: uczuciem ściągania, pękania, zaczerwienieniem, łuszczeniem się oraz skłonnościami do podrażnień. Najczęściej o zawartości wody w skórze decydują trzy czynniki:
- lipidy warstwy rogowej
- naturalny czynnik nawilżający
- akwaporyny – białka integralne umożliwiające czynny transport wody wraz z innymi substancjami
Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji suchej skóry?
Preparaty dedykowane skórze suchej powinny wykazywać działanie przede wszystkim natłuszczające oraz nawilżające. Istotne jest bowiem przywrócenie równowagi wodnej w naskórku. Ponadto duże znaczenie ma dobór preparatów myjących. Warto uważać na kosmetyki zawierające w swoim składzie alkohol etylowy, który ma działanie wysuszające. Składniki, które najczęściej preferowane są do cery suchej to:
- kwas mlekowy
- glicerol
- kwas hialuronowy
- kolagen
- mocznik
- oleje roślinne
- ekstrakty roślinne
Kosmetyki przeznaczone do skóry suchej to przede wszystkim substancje wykazujące silne działanie nawilżające, zatrzymujące wilgoć oraz ochronne. Ponadto wybrane preparaty, w szczególności kremy, powinny być skoncentrowane w postaci lekkiej formuły, nieobciążającej nadmiernie wrażliwej skóry. Osoby borykające się problemem przesuszonego naskórka unikać powinny przede wszystkim:
- częstych, gruboziarnistych peelingów
- gorących kąpieli
- mocnego pocierania skóry ręcznikiem podczas wycierania
- kosmetyków zawierających duże ilości barwników oraz konserwantów
Skóra naczynkowa – jak pielęgnować?
Skóra naczynkowa charakteryzuje się występowaniem widocznych, rozszerzonych naczyń krwionośnych – teleangiektazji. Popękane naczynka tworzą sieci tzw. pajączków oraz rumień. Najczęściej osoby borykające się z problemem zmian naczyniowych posiadają cienką, wrażliwą skórę, która bywa podatna na działanie czynników zewnętrznych.
Przyczyn pękania naczynek jest wiele, jednak najczęściej za zmiany naczyniowe odpowiedzialne są:
- czynniki genetyczne
- niewłaściwa dieta
- brak witamin
- źle dobrane kosmetyki i nieprawidłowa pielęgnacji skóry
- warunki atmosferyczne, w szczególności bardzo niskie temperatury
- napoje alkoholowe
- stres
Skóra naczynkowa jest skórą problematyczną, bowiem nadmiernie reaguje na poszczególne czynniki, które w sposób naturalny tolerowane są przez skórę normalną. Preparaty służące do pielęgnacji cery naczynkowej powinny wykazywać zatem działanie wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. Istotne jest także nawilżanie naskórka za pomocą odpowiednich kosmetyków. Dlatego też, często zaleca się stosowanie produktów, które zawierają składniki pochodzenia roślinnego. Charakteryzują się one delikatnym działaniem, wspomagającym odbudowę naskórka. Ponadto są bogate w substancje aktywne, które regenerują uszkodzoną barierę naskórkową.
Skóra mieszana – jak o nią dbać?
Skóra mieszana charakteryzuje się cechami, które obserwowane są zarówno w przypadku cery suchej jak i tłustej. Wydziela zatem nadmierne ilości sebum, ale najczęściej obszar ten ogranicza się jedynie do strefy T: nosa, czoła oraz podbródka. Natomiast okolice policzków często bywają przesuszone oraz zaczerwienione. Ze względu na nadmierną pracę gruczołów łojowych, skóra mieszana może wiązać się także z trądzikiem.
Pielęgnacja takiej skóry wymaga odpowiednio zbalansowanych preparatów, zarówno do jej oczyszczania oraz złuszczania jak i nawilżania. Cera mieszana wymaga szczególnej troski, innej w obszarach przetłuszczających się oraz innej w sferach przesuszonych. Z tego względu aplikowane produkty powinny wykazywać działanie nawilżające w okolicach policzków oraz normalizujące w strefie T. Natomiast kosmetyki na problemy skórne, do których zalicza się: trądzik, zaskórniki oraz ropne zmiany, powinny charakteryzować się bardzo delikatnym, niepodrażniającym działaniem. Dobrze jest jeśli w swoim składzie zawierają substancje bakteriobójcze oraz witaminę A.
Podsumowując pielęgnacja skóry ma ogromne znaczenie, nie tylko dla urody i piękna, ale przede wszystkim dla zdrowia. Istotny jest więc dobór prawidłowych preparatów kosmetycznych, które zapewnią naszej skórze odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz wspomogą jej proces regeneracji i odbudowy.
Bibliografia:
CBD i naturalna pielęgnacja skóry
Od czego są zależne choroby skóry?
5 kroków pielęgnacji dla skóry suchej, naczynkowej, tłustej i normalnej