Tolerancja laktozy wynika z obecności w ludzkim organizmu enzymu laktazy, który bierze udział w rozkładzie laktozy na cukry proste. Niektóre osoby borykają się ze zbyt małym stężeniem tego enzymu lub jego brakiem, konsekwencją czego może być złe samopoczucie po spożyciu produktów zawierających laktozę. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnowania z produktów takich jak mleko, jogurty, czy sery. Obecnie bez problemu w niemal każdym sklepie dostępne są produkty mleczne bez laktozy, które są odpowiedzią na potrzeby osób z nietolerancją.

Laktoza – co to jest?

Laktoza jest dwucukrem naturalnie występującym w mleku. To właśnie ten składnik nadaje mleku lekko słodki smak. Laktoza zbudowana jest z cząsteczek galaktozy i glukozy, które należą do grupy monosacharydów, czyli cukrów prostych. Aby doszło do rozpadu laktozy na cukry proste, konieczne jest działanie enzymu znajdującego się w jelitach. Laktaza, bo o niej mowa uaktywnia proces rozpadu disacharydu, jakim jest laktoza, na jej komponenty, które są wchłaniane w jelitach. Osoby, które nie mają niedobór laktazy, cierpią na tak zwaną nietolerancję. U osób takich laktoza nie jest prawidłowo rozkładana i nie wchłania się, co skutkuje charakterystycznymi dla nietolerancji objawami w postaci bólów brzucha, wzdęć, mdłości, a nawet biegunki.

Laktoza – właściwości 

Laktoza, jak wspomniano wcześniej, składa się z monosacharydów w postaci glukozy i galaktozy. W jelicie cienkim dochodzi do absorpcji tych cukrów prostych, które następnie wykorzystywane są przez organizm jako źródło energii. Laktoza jest ważnym składnikiem, który ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Ten disacharyd wspomaga między innymi wchłanianie niezbędnych dla organizmu składników w postaci wapnia, magnezu i cynku. Co więcej, laktoza odpowiada za wspieranie mikroflory jelit, a dostarczana niemowlęciu z mlekiem matki daje mu energię niezbędną do prawidłowego rozwoju i wzrostu.

Mleko bez laktozy – jak powstaje?

Zarówno mleko, jak i inne produkty mleczne bez laktozy, produkowane są najczęściej poprzez zastosowanie dodatku w postaci laktazy. Enzym ten redukuje wiązania pomiędzy cukrami prostymi. Do procesu produkcji tego typu produktów używa się wyizolowanej i syntetycznej formy enzymu. Nie oznacza to jednak, że mleko bez laktozy jest mniej naturalne. Dzięki zastosowaniu laktazy mleko staje się bardziej słodkie przez obecność cukrów prostych, które są znacznie bardziej słodkie niż sama laktoza. Oprócz tego w procesie wytwarzania tego typu produktów podwyższeniu może ulec ich indeks glikemiczny. Innymi metodami produkcji mleka bez laktozy jest jej usuwanie z produktu poprzez przepuszczanie płynu przez laktazę lub mechaniczne oddzielanie laktozy od mleka.

Nietolerancja laktozy na czym polega?

Nietolerancja laktozy związana jest ze zbyt niskim poziomem enzymu laktazy w organizmie. W takim przypadku organizm ma ograniczoną lub zablokowaną możliwość trawienia laktozy. To z kolei sprawia, że spożywanie produktów mlecznych prowadzi do uciążliwych dolegliwości układu pokarmowego. Nietolerancja laktozy może mieć charakter wrodzony, pierwotny lub nabyty. Najbardziej charakterystycznymi objawami nietolerancji są wzdęcia, ból brzucha i uczucie pełności w żołądku. Osoby z nietolerancją często skarżą się również na kolki i biegunki, które występują po spożyciu produktów mlecznych. Aby wyeliminować dokuczliwe dolegliwości, warto sięgać po produkty bez laktozy. Nie ma więc konieczności rezygnowania z ulubionych jogurtów, mleka, lodów, serów i innych produktów mlecznych. 

Czy warto wybierać produkty mleczne bez laktozy? 

Produkty mleczne bez laktozy są w pełni bezpieczne dla zdrowia i stanowią dobre źródło uzupełniające wapń. Produkty tego rodzaju polecane są przede wszystkim osobom z nietolerancją. Dzięki nim możliwe jest wyeliminowanie niepożądanych skutków spożywania produktów mlecznych. Mleko bez laktozy ma analogiczny profil jak zwykłe mleko pod względem zawartych w nim składników odżywczych. Są to więc pełnowartościowe produkty zawierające niezbędne dla organizmu witaminy, minerały, białko i wapń.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *